Ciekawostki, które możesz
opowiedzieć klientowi
Czy warto mieć wiedzę ogólną na temat OZE?
Odnawialne źródła energii są naszą przyszłością – co do tego już nikt nie ma wątpliwości. Zwiększająca się świadomość ludzi w tej dziedzinie oraz ich poziom wiedzy, powoduje wzrost zapotrzebowania na rynku, który już w tym momencie obfituje w niewyobrażalną ilość ofert i możliwości wyboru dla przyszłych prosumentów. Do naszej branży dołącza coraz więcej nowych handlowców, każdego dnia powstają nowe przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą i montażem PV. Każdy doświadczony sprzedawca wie, że nie zawsze wygrywa najlepsza oferta, a klienci kupują instalacje ze względu na nich jako osobę, a nie firmę, którą reprezentują. Konkurencyjność rośnie, a my musimy bardziej się wykazać, aby klient podjął z nami współpracę, ponieważ często porównuje nas do pozostałych. W jaki sposób możesz wyróżnić się wśród nich?
Na pewno warto być sprzedawcą wszechstronnym, który oprócz wiedzy technicznej i sprzedażowej dysponuje zasobem interesujących informacji. Zachęcamy, aby czytać portale OZE i zwiększać swoje obeznanie w temacie branżowych ciekawostek, ponieważ niejednokrotnie mogą one pomóc w budowaniu wizerunku eksperta, który w swojej dziedzinie jest niezwykle obyty. Na spotkaniach pozwolą Ci rozluźnić atmosferę, przykuć uwagę, zaangażować klienta i nawiązać żywy dialog. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek, którymi możesz zaskoczyć i zaintrygować swoich przyszłych nabywców. Mimo tego, że nie wszystkie zapamiętasz czy wykorzystasz w swoim życiu zawodowym, to z pewnością Cię zainteresują.
Fotowoltaika w Polsce
- Największa elektrownia fotowoltaiczna powstała w gminie Czernikowo, obejmując obszar ponad 7,5 ha.
- Zainstalowaliśmy ponad 2,5 GWp (w samym sierpniu 2020 r. zamontowano 267 MWp, co przekłada się na 8,6 MWp instalowanych dziennie). Również tego miesiąca osiągnęliśmy najwyższy wynik produkcji – źródła PV wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej.
- Według prognoz, już w 2025 roku całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce może osiągnąć 7,8 GW.
- Polska ma dużą szansę utrzymania tempa wzrostu mocy zainstalowanej i prawdopodobnie znajdzie się na 5. miejscu w Unii Europejskiej.
- Aż 79% mocy modułów sprzedanych w 2019 roku przez dystrybutorów w Polsce powstało z krzemu monokrystalicznego.
- Analizując rynek falowników w Polsce, stwierdzono, że zdecydowanie najwięcej sprzedawanych jest falowników trójfazowych. Ich udział w rynku wynosi aż 91%.
- Powstaje pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0, elektrownia ma być w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana. Stanowi dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
- ZE-PAK, koncern energetyczny należący do Zygmunta Solorza zapowiedział budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Jej uruchomienie zaplanowano na przyszły rok.
- Polskirząd planuje wprowadzić “wirtualnego prosumenta” pojęcie, które umożliwi instalację paneli fotowoltaicznych mieszkańcom bloków.
- Powstanie ośrodek szkoleniowy dla pracowników z sektora energetyczno-węglowego. Uczestnicy będą mogli uzyskać nowe kwalifikacje z zakresu OZE. Ośrodek został utworzony na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy Zespółem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin a Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie.
- Zespół naukowy z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej bierze udział w konkursie Solar Decathlon China 2021. Celem jest zbudowanie domu zasilanego całkowicie z energii słonecznej. Zgłoszone do konkursu projekty staną się częścią kompleksu mieszkalnego w ramach zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022 roku.
- Klub sportowy Legia stawia na ekologiczne rozwiązania. Na dachu Legia Training Center powstała instalacja fotwoltaiczna o mocy 50 kW. Już z końcem października ośrodek szkoleniowy pobierał energię ze słońca. Realizacja ta jest częścią projektu „Legia włącza ekoprąd”.
Globalny rozwój fotowoltaiki
- Na rynku azjatyckim liderem są Chiny, Japonia, Indie, a za nimi Korea Północna.
- Rynek europejski w kolejności dominują Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja oraz Hiszpania.
- Ameryka to Stany Zjednoczone, Meksyk oraz Kanada.
- Od trzech lat w San Francisco funkcjonuje regulacja wedle której wszystkie nowe budynki muszą posiadać elektrownie fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.
- Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej opracowali organiczne ogniwo PV – tak cienkie, że utrzyma je bańka mydlana. Naukowcy badają możliwość wykorzystania ogniw fotowoltaicznych do zasilania medycznych urządzeń pomiarowych.
- Podczas targów 2020 w Szanghaju, JA Solar zaprezentował najmocniejszy panel fotowoltaiczny na rynku, o rekordowej mocy 810 Wp! W sumie aż 20 producentów modułów przedstawiło podczas wydarzenia nowe produkty o mocy przekraczającej 500 Wp.
- Francuski potentat energetyczny Engie zlecił testowanie modułów fotowoltaicznych na chilijskiej pustyni Atacama. Mowa tu zarówno o panelach, falownikach oraz systemach czyszczących. Projekt ten ma pomóc zoptymalizować przyszłe rozwiązania.
- W Hiszpanii powstała pierwsza pływająca elektrownia fotowoltaiczna, póki co stanowi obiekt doświadczalny.
- Mamy coraz wyższy poziom recyklingu, panele fotowoltaiczne, a raczej to co z nich pozostaje nie stanowi zagrożenia dla środowiska, ponieważ już teraz ich przerób kształtuje się na poziomie 90%. Najwięcej paneli zrecyklingowano we Francji i Włoszech. Na trzecim miejscu znalazły się Niemcy. W Polsce również panele fotowoltaiczne zostały poddane recyklingowi, jednak w stosunkowo niewielkich ilościach.
- Hiszpański koncern energetyczny zrealizuje projekt farmy fotowoltaicznej połączonej z magazynem zielonego wodoru. Jak na razie, ma to być największy tego typu obiekt w Europie. Odbiorcą wytworzonego gazu będzie producent nawozu.
- Zgodnie z raportem opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej IRENA w 2019 roku w sektorze OZE pracowało 11,5 mln osób, z czego najwięcej w fotowoltaice. Segment biopaliw bezpośrednio łączy się z rolnictwem. Najwięcej osób utrzymujących się z tej branży to producenci surowców, z których wytwarza się ekopaliwa. Są to więc właściciele farm, plantacji, dużych gospodarstw rolnych. Większość z nich mieszka w Brazylii, Kolumbii, Malezji, na Filipinach, czy w Tajlandii.
- W Norwegii, aż 98 procent energii pozyskuje się z elektrowni wodnej. Inne państwa takie jak Wenezuela, Brazylia czy Kanada robią to na poziomie 50%.
- Istnieją folie fotowoltaiczne o wadze nawet dziesięciokrotnie niższej od standardowych paneli, dzięki temu mogą zostać zainstalowane na dachach o lekkiej konstrukcji, ścianach, wiatach przystankowych i parkingowych czy zadaszonych peronów. Można je zamontować również na zakrzywionych powierzchniach – zostały zamontowane na elewacji budynku przez Krakowski Holding Komunalny S.A.
- Firma “Ciasteczka” z Krakowa, dotychczas działająca w cukiernictwie, wykupiła pakiet większościowy akcji firmy fotowoltaicznej Semper Power i od teraz działa w branży PV. Z pozoru skrajna zmiana branży, a jednak nikogo nie zaskoczyła. Inwestorzy giełdowi zareagowali bardzo pozytywnie.
- W Szwajcarskim Jakobsbadzie powstało innowacyjne połączenie parkingu z rozkładanym dachem i farmy fotowoltaicznej. Ilość wyprodukowanej z niego energii może odpowiadać zapotrzebowaniu 70 gospodarstw domowych.
- W Indonezji powstanie pierwsza pływająca elektrownia fotowoltaiczna. Instalacja powstanie na 225 ha zbiornika Cirata w Jawie Zachodniej, a jej planowana moc wyniesie 145 MW.
- JinkoSolar rozpoczyna współpracę z Shanghai Institute of Space Power-Sources w celu opracowania ogniw fotowoltaicznych do zastosowania w kosmosie.
Fotowoltaika użytkowa
- Samochody elektryczne zyskują popularność na całym świecie. W niedługiej przyszłości przyczyni się to do powstania ogromnej floty zużytych akumulatorów. Pomysłem na zagospodarowanie powstających w ten sposób odpadów nie nadających się do pracy w pojazdach elektrycznych, jest użycie ich ponownie do magazynowania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. Badania pokazują, że rozwiązanie to może okazać się opłacalne i użyteczne. Co więcej, wyrzucone baterie mogą pełnić tę mniej wymagającą rolę przez nawet dekadę na skalę sieci.
- Moduły fotowoltaiczne BIPV są integralne z budynkiem. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w pokryciach dachowych czy elewacjach. Obecnie trwają prace badawcze ustalające ich wydajność, nie zmienia to faktu, iż energia ze słońca stanie się dla nas powszechnością już na etapie projektowania budynku.
- Żaluzje fotowoltaiczne bazujące na perowskitowych ogniwach słonecznych, które doskonale pochłaniają światło, dodatkowo są bardzo lekkie, cienkie
i elastyczne. Perowskity nadają się do montażu na różnych powierzchniach – na elewacjach oraz innych materiałach wewnątrz pomieszczeń. - Austriacki Instytut Technologii poszerza myśl technologiczną pracując nad nową koncepcją dachowych systemów fotowoltaicznych dla autostrad. Do tej pory energia słoneczna wykorzystywana była do zasilania parkingów czy oświetlenia węzłów drogowych
- Badacze z Centralnego Instytutu Badawczego Inżynierii Mechanicznej w Indiach (CSIR-CMERI) skonstruowali Drzewo Słoneczne. Urządzenie może pomóc w prowadzeniu “inteligentnego i precyzyjnego rolnictwa” z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych.
- Instalacja składająca się z 246 modułów pokryła dach Gdańskiej Ergo Areny.
- Największa na świecie elektrownia stadionowa znajduje się na obiekcie sportów motorowych Indianapolis Motor Speedway w stanie Indiana.
- Z kolei największa w Europie elektrownia słoneczna na obiekcie sportowym znajduje się w Assen (Holandia).
- Powszechnie znanymi klubami piłkarskimi, które mają na dachach swoich stadionów elektrownie fotowoltaiczne są: Ajax Amsterdam oraz Borussia Dortmund.
- Katedra w Bradford jako pierwsza w Wielkiej Brytanii zaczęła produkować prąd z energii słonecznej już w 2011 r.
- Terminal T1 na lotnisku im. Chopina w Warszawie jest elektrownią fotowoltaiczną o mocy 800 kWp. Podobnie jak lotniska w Irlandii i Finlandii.
- Sieć sklepów firmy Target umieściła na swoich dachach panele w kształcie logo sklepu, do końca 2020 roku mają zamiar umieścić ich aż na 500 lokalach.
- Do podobnego rozwiązania sięgnęła firma znanego na całym świecie Elona Muska czyli SpaceX umieszczając swoje logo na siedzibie firmy w Kalifornii.
- Chiny budując swoją farmę fotowoltaiczną rozmieściła panele, które dają kształt olbrzymiej Pandy, która zajmuje ponad 100 hektarów.
- W stanach zjednoczonych w okolicach disneylandu powstała farma o nieprzypadkowym kształcie myszki mickey.
- Natomiast w Austin na Florydzie zainstalowano moduły PV na długich łodygach, dzięki czemu wyglądają one jak kwiaty.
- Coraz więcej kościołów montuje na swoich dachach moduły PV. Wiele z nich robi to w bardzo kreatywny sposób, który doskonale pasuje do charakteru tych budynków obrazujące logo krzyża jak na kościół przystało.