Czym Polacy ogrzewają domy?

Pompy ciepła, a inne systemy grzewcze

Pompy ciepła zyskują coraz większe zainteresowanie, duża część klientów to właściciele domów już istniejących, gdzie możemy spotkać różne źródła ciepła. Klienci nie raz już zmieniali piec, np. ze “śmieciucha” na ekogroszek. Dziś te piece mają sporo lat pracy za sobą, są stare i wymagają coraz większej obsługi. Podczas codziennego użytkowania tych urządzeń klienci napotykają sporo problemów. Klienci stają się wraz z wiekiem i rozwojem zawodomym wygodniejsi i nie wybrażają sobie dalej codziennie dorzucać węgla lub co tydzień czyścić kotłownie. Kolejną sprawą są ceny opału, które na przestrzeni ostatniego roku drastycznie wzrosły o 100, 200 czy nawet 300%. Przy takich podwyżkach cen, okazuje się, że duża część klientów jest zmuszona do szukania tańszego sposobu ogrzewania. A przy okazji oszczędzenia sobie dużo pracy przy obsłudze starego pieca

Przykład

Handlowiec: Jak obecnie korzysta się Państwu z pieca na węgiel? 

Klient: Całkiem dobrze, ale to stary piec i ciągle trzeba dokładać tego węgla. 

Handlowiec: W przypadku wyboru pelletu również będzie trzeba go dokładać, a przecież można ten czas spędzić choćby z rodziną, prawda? 

Klient: Racja, poza tym siły już nie te co kiedyś. 

Handlowiec: Słyszał Pan jak mocno w górę poszły ostatnio ceny opału?

Klient: Tak, tej zimy zapłaciliśmy za węgiel o 40% więcej niż w poprzedniej. 

Handlowiec: W przypadku pelletu te podwyżki są podobne. Podobno ciężko też dostać dobrej jakości pellet. 

Klient: Zgadza się. 

Handlowiec: Pompy ciepła są o tyle fajne, że są bardzo wydajne, można oszczędzić około 30 % kosztów rocznych ogrzewania. 

Klient: Jak to? 

Handlowiec: Kotły na pellet czy węgiel mają dużo niższą sprawność niż pompa ciepła. Gdybyśmy mieli wyobrazić sobie, że pompa ciepła jest kotłem to musiałby Pan wrzucić do niej o 30% mniej węgla przy czym wciąż miałby Pan ciepło w domu. Po prostu pompa jest bardzo wydajna. 

Poznaj problemy klienta

Aby skutecznie sprzedawać pompy dowiedz się wszystkiego o źródłach ciepła, które możesz spotkać w domach potencjalnych klientów – sprawdź jak wygląda codzienna obsługa pieców, z którymi klient musi walczyć. Mając takie rozeznanie, od razu będziesz wiedział, z jakimi problemami klient się boryka na co dzień. Łatwo i skutecznie dostosujesz swoje argumenty sprzedażowe i lepiej zrozumiesz potrzeby kupującego. A znając roczne zużycie opału i jego dzisiejsze ceny, w łatwy sposób wyliczysz potencjalne oszczędności i czas zwrotu. 

Jeśli dowiesz się w jaki sposób funkcjonują dane typy systemów grzewczych poznasz codzienne problemy klienta. Pozwoli Ci to na skuteczniejszą argumentację przemawiającą za pompami ciepła

Kopciuch

Prosty, popularny piec na węgiel – tzw. kopciuch/ śmieciuch, to częsty widok w kotłowni. Są to najprostsze kotły jakie występują i – co za tym idzie – najmniej wydajne i wymagające największej obsługi. Klienci palą w takich piecach drewnem i węglem. Nazwa kopciuch czy śmieciuch wywodzi się z tego, że w tych urządzeniach można palić dosłownie wszystko – zaczynając od drewna i węgla, kończąc niestety na śmieciach. Oczywiście przy paleniu „wszystkim, co można” łatwo wyobrazić sobie, co wydobywa się z komina. 

Jest to gęsty, czarny dym, który unosi się na całej okolicy i w dodatku nieładnie pachnie, będąc zmorą dla sąsiadów. Warto wspomnieć w tym miejscu, że takim typem pieca można ogrzewać dom bez zadymienia całego osiedla. Wymaga to jednak trochę wprawy, chęci i świadomości klienta. Statystyka pokazuje natomiast, że im wyższy pesel, tym mniej klienci dbają o takie sprawy.

Obrazek nr 1 - Częsty widok na osiedlu – rozpalanie kopciucha.

Palenie w kopciuchu to stała praca klienta. To piec wymagający ciągłej obsługi i stałej kontroli „ognia”. Jeżeli zapomnimy dorzucić do pieca, ogień zgaśnie i budynek będzie nieogrzewany. Tak samo sytuacja ma się w porze nocnej. Rano klient musi na nowo rozpalić palenisko, aby ogrzewanie zaczęło grzać. Kopciuchy spotkasz w budynkach starszych, ale nie jest to jednak zasadą. Tego typu piece współpracują najczęściej z ogrzewaniem grzejnikowym. Warto wspomnieć, że regulacja temperatury paleniska na śmieciuchu nie istnieje, co prowadzi do dużych skoków temperatury. Gdy dostarczymy za dużo opału, temperatura na grzejnikach może podskoczyć do 65-70°C, a za jakiś czas spadnie do 30°C. Takie skoki i brak możliwości regulacji temperatury powoduje przegrzewanie budynku i przesuszanie powietrza. W takich momentach klienci zaczynają otwierać okna i wietrzyć. Ogrzewając w taki sposób dom, trudno mówić o ekonomii, wydajności czy ekologii. 

W budynkach posiadających kopciucha i starsze instalacje hydrauliczne może się wydarzyć scenariusz, że przez niedopatrzenie właściciela kocioł dosłownie wybuchnie. Dzieje się tak z powodu zbyt dużego ciśnienia i temperatury wody. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia domowników, gdyż skutkiem może być ryzyko poparzenia wrzącą wodą. Wybuch kotła wiąże się z poważnymi uszkodzeniami nie tylko ludzi, ale także budynku lub jego sporej części. Po takim incydencie, wskazany jest generalny remont instalacji ogrzewania i budynku.

Przykład

Handlowiec: Słyszał Pan już o sytuacji gdzie piec węglowy wybuchł? 

Klient: Naprawdę? 

Handlowiec: Tak, jestem w branży od długiego czasu i muszę Panu powiedzieć, że już kilka razy od klientów słyszałem o takich sytuacjach.

Klient: Proszę powiedzieć coś więcej. 

Handlowiec: Piece węglowe mają to do siebie, że często są pozbawione zabezpieczeń. Gdy zamkniemy drzwiczki może tworzyć się w nich ogromne ciśnienie, które może doprowadzić do wybuchu. 

Klient: Słyszeliśmy kiedyś o takich sytuacjach, ale na szczęście nam się to nie przytrafiło. Nie wyobrażam sobie tego w moim domu. 

Handlowiec: Może się to zdarzyć u każdego. Przy użytkowaniu pompy ciepła nie ma możliwości wybuchu pożaru, ponieważ nic nawet się w niej nie pali.

Ekogroszek

Kocioł na ekogroszek jest kolejnym popularnym rozwiązaniem spotykanym w kotłowni. Są to już nowocześniejsze kotły w porównaniu do kopciuchów. Spalany jest w nich tzw. ekogroszek, czyli węgiel o określonej wielkości. Kotły na ekogroszek były swego czasu ciekawą, nowoczesną alternatywną w stosunku do kopciuchów. Są wyposażone w podajnik i zbiornik na opał. Dzięki zbiornikowi można zasypać kocioł na kilka dni, a piec będzie stale utrzymywać ogień. 

 

Obrazek nr 2 - Kocioł na Ekogroszek

Kotły na ekogroszek mają wiele zalet, mają również wszystkie wady wynikające ze spalania węgla. Oczywistą niedogodnością jest konieczność składowania opału. Zatem nie dość, że wymagane jest miejsce, to również wysiłek związany z wnoszeniem opału. Spalanie węgla to także systematyczne czyszczenie paleniska i wynoszenie popiołu. Kotłownia z piecem na ekogroszek to też unoszący się pył węglowy. Aby w niej utrzymać względną czystość, klient musi poświęcić dodatkowy czas. Ekogroszek to także zalety i w jakimś stopniu wygoda – zbiornik na opał można zasypać na kilka dni.

Przykład

Klient: Pompa ciepła daje nam również ciepłą wodę kranową, to prawda? 

Handlowiec: Tak. Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób dotychczas grzali Państwo wodę?

Klient: Poprzez piec węglowy. 

Handlowiec: Czyli rozumiem, że nawet w lato musieliście Państwo palić w piecu, aby mieć ciepłą wodę? 

Klient: Tak, dokładnie. 

Handlowiec: Znam ten problem, w lato ciepła woda jest jedynie jeśli piec pracuje. Trzeba czekać ponad godzinę aż wszystko się rozpali. A ciepłej wody jest i tak za mało, że można zapomnieć o rozluźniającym prysznicu. 

Klient: Tak, jest to dla mnie niezwykle uciążliwe. Sam Pan rozumie, jest lato, często ponad 30 stopni, a człowiek musi w takim upale czekać, aż woda się nagrzeje. 

Handlowiec: Znam ten ból doskonale, ja w takich sytuacjach po prostu nauczyłem się korzystać z zimnej wody, ale nie mam z tym absolutnie żadnych dobrych wspomnień. Jeśli chodzi o pompę ciepła, to zamontowany zostanie zasobnik CWU (ciepłej wody użytkowej), który pozwoli na stałe korzystanie z ciepłej wody niezależnie od pory dnia.

Koszt opału

Warto wspomnieć o cenie ekogroszku – do niedawna było to ok. 900 zł/t. Aktualnie cena wzrosła i wynosi aż 3000 zł/tonę, zatem podwyżka jest bardzo znacząca. Nie dość, że wymagana jest stała obsługa (składowanie opału i czyszczenie pieca), to cena jest na tyle wysoka, że ogrzewanie domu ekogroszkiem nie jest rozwiązaniem tanim. Dlatego coraz częściej klienci rezygnują z ekogroszku na rzecz pompy ciepła. 

Dodatkowo ostatnio występują braki w ekogroszku na składach. Dochodzi do sytuacji, że składy węgla są puste, a żeby kupić opał, trzeba zapisywać się na listę oczekujących. Nie wiadomo, czy opał będzie dostępny na każdy sezon grzewczy i w jakiej cenie będzie można go kupić. Jeżeli Kowalski do tej pory w zimie zużywał 4 tony ekogroszku i płacił za opał 3600 zł, było to akceptowalne. Natomiast dziś, jeżeli za tę samą ilość paliwa trzeba zapłacić 12000 zł i do tego nie wiadomo, czy będzie można węgiel dostać, to problem staje się bardzo poważny.

Piec olejowy

Kolejnym sposobem na ogrzewanie domu jest piec na olej opałowy. Jest to rozwiązanie w pełni bezobsługowe i bardzo wygodne. Piece olejowe charakteryzują się dużą wydajnością. Kotłownia olejowa to nie tylko piec, ale również zbiornik na olej. Zbiorniki mogą być zlokalizowane w kotłowni lub na zewnątrz budynku, a nawet pod powierzchnią gruntu. Charakterystyczną cechą kotłowni olejowej jest zapach paliwa, tzw. diesel. 

Obrazek nr 3 - Przykładowy piec olejowy

Piec olejowy były popularnym rozwiązaniem, stosowanym w latach 2005+. Najczęściej był instalowany w nowych domach z ogrzewaniem grzejnikowym. U klientów spotkasz kilkuletnie piece olejowe, które mają 10, 15, a nawet 20 lat. W większości są to solidne konstrukcje, które funkcjonują poprawnie do dziś, pomimo swojego wieku, dlatego pod tym względem właściciele je sobie chwalą.

 Z perspektywy czasu wymagają one jednak już coraz większej uwagi serwisowej, są problemy z dostępnością części zmiennych, a nawet z serwisantem, który podejmie się naprawy.

SPRAWDŹ KULTOWE KURSY DLA BRANŻY OZE

W kursach uczymy o aspektach sprzedażowych jak i techniczanych

Problemy z ogrzewaniem olejowym

A cena oleju? Piece olejowe swoją popularność zawdzięczały nie tylko wygodzie, ale także niskim kosztom eksploatacji, czyli cenie opału. W dobie popularności ogrzewania olejowego klienci kupowali litr oleju opałowego po 2 zł, a nawet poniżej tej kwoty. Te czasy już dawno minęły – aktualna cena opału wynosi średnio 6,3 zł/l. I nie ma co ukrywać – jest to drogi opał, tym bardziej biorąc pod uwagę cenę sprzed kilku lat i ilość potrzebnego oleju. 

Załóżmy dla przykładu, że klient spala w sezonie 2000 litrów oleju, co jest często spotykane w budynkach z okolic roku 2005. Łatwo obliczyć, że przy aktualnych cenach rocznie ogrzewanie kosztuje go prawie 12 600 zł. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę inne możliwości ogrzewanie. Aktualnie ogrzewanie olejem opałowym jest jednym z droższych rozwiązań.

Ogrzewanie piecem olejowym - Podsumowanie

W przypadku oleju opałowego można powołać się na: 

  • wysokie ceny oleju opałowego, 
  • zbiorniki na olej opałowy zajmują bardzo dużo miejsca, 
  • olej opałowy ma swój specyficzny zapach, który wypełnia kotłownię i części użytkowników to przeszkadza, 
  • aby zakupić olej opałowy trzeba uzyskać dokumenty z urzędu skarbowego, sama cena oleju opałowego nie zachęca do pozostania przy tym źródle ogrzewania.

Piec na pellet

Kocioł na pellet to kolejny sposób na ogrzewania budynku. Pellet to biopaliwo, ma postać walca z zagęszczonych trocin powstałych podczas obróbki drewna. Czyli są to kotły na paliwo stałe, jak ekogroszek, jednak są one dużo nowocześniejsze i w pewien sposób bezobsługowe. Bezobsługowość polega na w pełni automatycznym rozpalaniu i wygaszaniu kotła, możemy nawet zdalnie kontrolować jego pracę. Jednak by tak się stało, musimy uzupełniać zbiornik na opał – pellet i oczyścić z popiołu. Kotłownia pelletowa zajmuje sporo miejsca plus dodatkowo wymagane jest miejsce na składowanie opału.

Kotły pelletowe mają szereg zalet, ale mimo wszystko jest to ogrzewanie opałem stałym, który ma swoje wady. Pierwszą sprawą jest składowanie opału. Musimy organizować miejsce na pellet i poświęcać czas na jego organizację. Składowanie opału musi odbywać się w określonych warunkach, wskazane jest pomieszczenie suche, o nie za dużej wilgotności. Pellet jest sprzedawany w workach po 15 kilogramów, trzeba więc liczyć się z przerzucaniem ciężaru z miejsca na miejsce. Kolejną sprawa jest czyszczenie popiołu. Nie ma go aż tyle, co przy spalaniu węgla, ale jest to czynność, którą trzeba wykonywać systematycznie. Warto wspomnieć o dużej rozbieżności w jakości sprzedawanego opału. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie jest oczywiste, że zakupiony opał będzie wysokiej jakości, co stanowi kolejną niedogodność podczas użytkowania kotła na pellet.

Oczywiście są również zalety takich kotłów. Jak już wspomniałem wyżej, podstawową korzyścią jest automatyczne rozpalanie i sterowanie pracą kotła. Możemy kontrolować pracę na odległość. Warto wspomnieć o wydajności – kotły pelletowe dzięki swojej budowie charakteryzują się wysoką sprawnością w porównaniu do ekogroszku. Sprawność nowego kotła wynosi 85%, czyli bardzo dużo. Jednak należy pamiętać, że im kocioł starszy, tym ta sprawność spada. Duże znaczenie ma również czyszczenie i konserwacja, co często jest pomijane przez klientów.

Ile kosztuje pellet? Jeszcze niedawno tona pelletu kosztowała 700–900 zł. Aktualnie cena wzrosła i jest to średnio 1800 zł/t. Po raz kolejny widać, że z taniego sposobu na ogrzewanie po podwyżce pellet stał się już nie aż tak ekonomiczny. A gdy weźmiemy dodatkowo pod uwagę całą obsługę, to sens tego rozwiązania jest coraz mniej korzystny.

Do aktualnej wysokiej ceny zakupu na poziomie 1800 zł/t dochodzą coraz większe braki pelletu w składach opału. Nie ma co prawda jeszcze zapisów jak na ekogroszek, ale występuje ogromny problem z jakością sprzedawanego pelletu – jest on koszmarnie słaby, na co użytkownicy bardzo się żalą. Słaba jakość opału skutkuje większym zużyciem i częstszym czyszczeniem kotła.

Obrazek nr 4 - Przykładowy na pellet

Kocioł na gaz

Początek roku 2023 to dopiero początek wzrostu cen gazu. Podwyżki są zauważalne już u klienta indywidualnego, a u przedsiębiorców (firmy, pensjonaty, hotele) są one ogromne. Dlatego też bardzo mocno rośnie zainteresowanie pompami ciepła wśród użytkowników ogrzewania gazowego. Ogrzewanie gazowe to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe. Ustawiamy dogodną temperaturę, opłacamy rachunki i nie martwimy się o nic. Kotłownie gazowe są małych rozmiarów, dają więc spore możliwości montażu. 

Od początku 2022 roku rynek ogrzewania gazowego bardzo się zmienił. Rozpoczęło się od drastycznej podwyżki cen dla przedsiębiorców. Dostali oni podwyżki rzędu 300% czy nawet 500%. Klienci indywidualni również odczuli podwyżki we własnym portfelu. Ostatnie wydarzenia, czyli odcięcie od rosyjskiego gazu, budzą pewne obawy o dostępność i ceny tego surowca. Bardzo duża część domów w naszym kraju korzysta z ogrzewania gazowego i jest to ich jedyna możliwość ogrzewania.

Obrazek nr 5 - Przykładowy kocioł na gaz

Przykład

Klient: Musimy wymienić nasz stary piec i zastanawiamy się nad zmianą na gaz. 

 

Handlowiec:  A mają Państwo przyłącze w domu? 

 

Klient: Niestety jeszcze nie. 

 

Handlowiec: Takie przyłącze może Państwa kosztować sporo pieniędzy między 5 a 15 tysięcy złotych. Oczywiście trzeba będzie dodać koszt pieca na gaz, wraz z montażem będzie to około 15 tysięcy. Razem daje to około 20 – 30 tysięcy. Niestety na to rozwiązanie nie ma też dotacji. 

 

Klient: Faktycznie liczyliśmy tylko koszty pieca na gaz, ale zapomnieliśmy o przyłączu. 

 

Handlowiec: Poza tym nie wiem czy Państwo wiecie, ale wszystkie przyłącza gazowe zostały wstrzymane. 

Klient: Rzeczywiście, obiło nam się to o uszy.

 

Handlowiec: Dodatkowo słyszeli Państwo o ostatnich podwyżkach gazu? Niektórzy dostali rachunki wyższe nawet o 40%.

Strach w społeczeństwie

Warto wspomnieć również o aktualnej sytuacji politycznej. Polska została odcięta od dostaw gazu z rosji. Niestety trwa również wojna rosji z Ukrainą. Klienci więc mają duże obawy jak będzie wyglądała dostępność gazu w przyszłości i po jakich cenach będą go kupować. Klienci obawiają się braku gazu i jeszcze większego wzrostu cen. 

 

Można powołać się tu na informację, która z początkiem 2022 trafiła do części polskich przedsiębiorców – otrzymali oni list z informacją, że w przypadku braku dostępności gazu to oni w pierwszej kolejności zostaną odcięci od łącza.

 

Kotły elektryczne

Czy warto inwestować w kotły elektryczne? Ogrzewanie elektryczne, czyli wszelkiego rodzaju kotły elektryczne, indukcyjne lub elektrodowe. Czym charakteryzuje się ogrzewanie elektryczne? Podstawowa kwestia to bardzo niski koszt instalacji takiego ogrzewania. Kocioł elektryczny zainstalujemy już od 7000 zł. Porównując do innych możliwości, jest to bardzo mała kwota. Ogrzewanie elektryczne to także całkowita bezobsługowość i wygoda w użytkowaniu. Jednak jest jedno ale… 

Można odnieść wrażenie, że ogrzewanie elektryczne to tylko korzyści. Nic bardziej mylnego. To rozwiązanie ma jedną bardzo dużą wadę, mianowicie koszt eksploatacji, który w większości przypadków jest ogromny. 

Ogrzewanie elektryczne to najdroższy system ogrzewania pod względem kosztów utrzymania. Dlaczego najdroższy? Kocioł elektryczny czy maty grzewcze mają sprawność na poziomie 1:1, co w połączeniu z ceną i ilością energii elektrycznej, którą zużyjemy, daje smutny obraz tego rodzaju ogrzewania. Dla wyjaśnienia: kocioł elektryczny pobiera 1 kWh energii z gniazdka, tym samym dostarczając 1 kWh energii do domu. Łatwo to policzyć w przypadku zapotrzebowania budynku na ciepła na poziomie 16 000 kWh (dom z 2010 r. o powierzchni 140 m2). Dziś 1 kWh energii to koszt 0,75 zł, zatem dostarczenie takiej ilości energii do opisanego przez nas domu to wydatek rzędu 12 000 zł rocznie. Ogrzewanie elektryczne niczym nie różni się od zwykłej grzałki elektrycznej zamontowanej w zasobniku. I to jest największa wada tego rozwiązania.

Obrazek nr 6 - Kocioł elektryczny

Przykład

Klient: Planuję wymienić stary kocioł, zastanawiamy się nad pompa ciepła i kotłem elektrycznym. 

Handlowiec: Kotłem elektrycznym, a skąd taki pomysł? 

Klient: Mocno interesuje się tematem w internecie, rozmawiałem ze znajomym i mówił że kotły elektryczne są bardzo tanie w zakupie. 

Handlowiec: Tak to prawda, rzeczywiście kotły elektryczne są tanie w zakupie, jednak warto pamiętać że bardzo drogie w utrzymaniu. Kocioł elektryczny ma bardzo duży apetyt na prąd i ogrzewanie Pana domu to koszt aż 4 większy niż pompa ciepła. 

Klient: Tu mnie Pan zaskoczył. Tego nigdzie nie pisali na forach. Wszędzie tylko piszą, że tani zakup. A z czego wynika taka duża różnica? 

Handlowiec: Kocioł elektryczny ma sprawność 1:1. Czyli pobiera 1 kWh energii z gniazdka i dostarcza 1 kWh energii do domu. Więc ekonomii w tym rozwiązaniu nie ma żadnej. Natomiast w przypadku pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym mamy sprawność nawet na poziomie 4.5. Pompa potrzebuje 4.5 razy mniej energii, aby ogrzać dom. 

Klient: Jak się nad tym zastanowić to dobrze Pan mówi. W takim razie idziemy w kierunku pompy ciepła.

Podsumowanie

SPRAWDŹ KULTOWE KURSY DLA BRANŻY OZE

W kursach uczymy jak powinna wyglądać idealna prezentacja handlowa